Home » Aktuality » Studentská konference ÚBK

Studentská konference ÚBK

Dne 27. 2. 2018 pořádal Ústav bohemistiky a knihovnictví již tradiční Studentskou vědeckou konferenci. Setkání oficiálně zahájil doc. PhDr. Libor Martinek, Ph.D., a moderoval Mg. Oskar Mainx, Ph.D. Konference sice tento rok nebyla, pokud jde o vystupující, až tak početně zastoupena, avšak o to tematicky podnětnější byly jednotlivé příspěvky.

Zahajující příspěvek studentky navazujícího magisterského studia v oboru knihovnictví Bc. Michaely Mrázové měl titul Informační chování odborných komunit a ukázal, jak efektivně lze některé informační metodiky využít i ve velkých korporátních společnostech (jako např. Autocont). Posluchačka navazujícího magisterského studia oboru Bohemistika Bc. Žaneta Brezániová ve svém vystoupení (Severomoravský samizdat) ukázala ve faktograficky vyčerpávajícím příspěvku pestrou paletu samizdatových publikací na severní i střední Moravě z období „normalizace“ a věnovala se klíčovým edičním počinům nakladatelským i časopiseckým z této oblasti (např. Protější chodník nebo Severomoravská pasivita). Poslední vystupující Bc. Adriana Krettková, rovněž z navazujícího magisterského studia oboru Bohemistika, nazvala svůj příspěvek Básník z Jeseníku – Petr Španger a pokusila se v něm interpretovat a kontextuálně uchopit básnickou tvorbu autora úzce svázaného s jesenickým regionem. V závěrečném bloku, který tvořil velmi věcnou diskusi, se zúčastnění dotkli např. terminologických problémů tzv. regionální tvorby či jejího geografického uchopení (v příspěvku Žanety Brezániové) nebo edičních otázek kolem tvorby nedávno náhle zesnulého básníka Petra Špangera. Moderátor konferenci uzavřel s pozvánkou na další setkání příští rok.