Český jazyk a literatura

Home » 2020 » Říjen

Monthly Archives: Říjen 2020

30 popsaných let II – Radek Touš

V zahradě…

Image00190 (1)

 

v zahradě

napadaly ořechy

nikdo je neslyšel

na šňůře šaty

nahé nachýlené šaty

 

Radek Touš absolvoval obor Česká literatura v roce 2017 a navazující magisterské studium Bohemistiky v roce 2019. V roce 2017 získal Literární cenu Vladimíra Vokolka. V současnosti je na doktorském studiu v Olomouci a kromě disertační práce o Růženě Svobodové připravuje také svou první básnickou knihu.

30 popsaných let I – Alžběta J. Petrová

fotoDomov

 

Procházíme se

mezi hrušněmi

bzukot much

v plesnivých plodech

kolikrát jsme tudy už kráčeli

 

to co je příliš blízko

nepoznáváme

 

Alžběta Johanka Petrová absolvovala obor Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo v roce 2015. Žije v Hostivici u Prahy a pracuje jako pedagog dramatické výchovy v Lidické galerii a v ZŠ Parentes. Finalistka Literární soutěže Františka Halase a vítězka Literární ceny Vladimíra Vokolka (2019) v současnosti připravuje v nakladatelství Klenov svoji debutovou básnickou sbírku s názvem Zastaveni…

  • Add to Phrasebook
    • No word lists for Czech -> Czech…
    • Create a new word list…
  • Copy

30 popsaných let

logo_FPF_barvaU příležitosti 30 let Filozoficko-přírodovědecké fakulty a 30 let opavské bohemistiky přinášíme seriál připomínek našich absolventů, kteří byli či jsou literárně činní. Požádali jsme je o ukázku z jejich tvorby, kterou doplníme o informace o jejich životním běhu.

Připomínáme tak to, na co jsme byli vždy hrdi: že 30 let opavské bohemistiky je i 30 let popsaných literaturou.

Seriál můžete sledovat také na facebooku ÚBK: https://bit.ly/3kiUJl5

 

  • Add to Phrasebook
    • No word lists for Czech -> Czech…
    • Create a new word list…
  • Copy

Česko-polská barokistická konference

foto 00073Ve čtvrtek 17. září proběhla na půdě Ústavu bohemistiky a knihovnictví FPF SU mezinárodní konference České a polské literární baroko / Česki i polski barok literacki.
Její organizátor doc. Libor Martinek jí zúročil dlouhodobou spolupráci s Akademií Europeana Sarbieviana, polskou kulturní a vědeckou institucí, která pečuje o odkaz významného barokního básníka Macieje Kazimierze Sarbiewského (1595–1640).
Účastníci konference, kteří vážili cestu do Opavy navzdory všem nepříznivým epidemiologickým okolnostem, soustředili své referáty ke dvěma oblastem. První byla osobnost a dílo sarmatského Horatia, jak je Sarbiewski nazýván. Druhou oblastí zájmu byly česko-polské vazby v literatuře raného novověku, ať už v barokní legendistice, duchovní lyrice, homiletice, nebo cestopisech. Zejména k referátům komparativně zaměřeným probíhala živá diskuse.
Konference se konala za podpory grantu Česko-polského fóra, jehož řešitelem je doc. Martinek. Díky této grantové podpoře získá jednání konference i knižní podobu.