Home » Aktuality » Čtenářská dílna na ÚBK

Čtenářská dílna na ÚBK

0V4A1811Studenti Ústavu bohemistiky a knihovnictví FPF SU a nejen oni se v pondělí 24. dubna zúčastnili mimořádného zážitkového semináře. Na půdě opavské fakulty se konala čtenářská dílna Kapuce od mikiny, kterou vytvořily lektorky a metodičky z organizace Celé Česko čte dětem. Program dílny je úzce propojený se stejnojmennou sbírkou povídek patnácti známých českých autorek a autorů, v níž se beletristickou cestou pojednává o aktuálních problémech dětí a mladistvých: o předsudcích, (kyber)šikaně, tlaku okolí a stresu, anorexii či třeba závislosti na sociálních sítích. Pod vedením lektorek Petry Hnikové Charmite a Terezy Juchelkové si tak účastníci semináře mohli na vlastní kůži zakusit třeba to, co prožívá hrdinka z textu Vratislava Maňáka No more drama, která utíká před svou rodinou, okolním světem – a v důsledku i před svým životem.

Oba samostatné bloky zážitkového semináře navštívil poměrně vysoký počet zájemců. I přes jejich různorodá studijní zaměření (zastoupeny zde byly zejména programy z bohemistiky, knihovnictví i kulturní dramaturgie v divadelní praxi) se z učeben počáteční nervozita rychle vytratila a nahradila ji interaktivní spolupráce doprovázená zajímavými, podnětnými diskuzemi. Obdobná setkání dokazují, jak je témata, která dnešní dospívající i čerstvě dospělé studenty často trápí, důležité umět verbalizovat. A hlavně je dokázat i vzájemně komunikovat: ať už s víceméně cizími lidmi, spolužáky, přáteli, nebo dokonce vlastní rodinou, s níž vést vážný rozhovor je mnohdy nejsložitější. Napomoci nám k tomu může třeba umělecká tvorba nebo též (společné) čtení krásné literatury – která ostatně nejednou vypovídá právě o nás samých.

Jakub Záhora