Český jazyk a literatura

Home » Aktuality

Category Archives: Aktuality

Popularizační publikace o slezských nářečích

nareci_obalkaDíky podpoře projektu „Rozvoj VaV kapacit Slezské univerzity v Opavě“ vznikla populárněvědná práce o slezských nářečích, především na Opavsku. Autoři Zbyněk Holub a Roman Sukač se specifiky slezských nářečí v kontextu historického vývoje regionu Opavska i vývoje českého jazyka; nechybí uvedení do základních pojmů dialektologie a metod dialektologického výzkumu a přiblížení dosavadního výzkumu slezských nářečí.

Knížka Slezská nářečí a jejich projevy na Opavsku a v přilehlých lokalitách v kontextu širšího Slezska je díky grantové podpoře neprodejná a je ji možné získat na ÚBK.

Studentská konference ’22

PoIMG_4190 „covidovém“ pouze online ročníku 2021 pořádal Ústav bohemistiky a knihovnictví FPF SU v úterý 5. 4. 2022  tradiční Studentskou vědeckou konferenci opět prezenčně. V učebně M 10 na Masarykově třídě se představilo celkem osm prací ze všech oborů, které se na ÚBK vyučují. Řada příspěvků přinesla nové poznatky a zároveň se posluchárnou nesl i společný smích. Konference se zúčastnili studenti bakalářských i magisterských oborů.

Pokud jde o zacílení konference, převažovala témata literární. Jednak z národní literatury (Eva Levayová: Zobrazení chudoby ve Vlčí jámě J. Glazarové; Vojtěch Říha: Zhudebněná poezie Bohuslava Reynka; Tereza Opršalová: Ivův román jako román mladé deziluze). Jednak z oblasti světové literatury (Jáchym Andrýsek: Úvod do čtení Joyceova Odyssea, Veronika Jiříčková: Mýty a legendy v díle A. Sapkowského). Nechyběla ani práce věnující se srovnání různých uměleckých médií (Michaela Olšavská: Jáma a kyvadlo a Švankmajerova filmová intepretace), dále práce studentky kulturní dramaturgie vztahující se ke vztahu divadla a obrazové složky (Tereza Krejčová: Kamera, akce, Nighthawks aneb Pokus o interpretaci Hopperova obrazu). Z oboru knihovnictví dvojice autorek představila možnosti využití moderních technologií v heuristice a uchovávání archivních zdrojů (Klára Kováčová –  Ing. Ivana Kyselová, Ph.D.: Robot čte rukopisnou kuchařskou knihu z roku 1667? (Výzkum použití umělé inteligence při zpřístupnění archivního písemného dědictví)).

Učebna M 10 byla po celou dobu konání akce velmi slušně zaplněna a studenti i pedagogové tak mohli nerušeně a klidně rozmlouvat. Diskuze i samotné příspěvky přinesly celou řadu cenných postřehů. Ukázalo se, že právě pestrost nabízených oborů a možnost konfrontovat různé úhly pohledu na umění jsou živou a důležitou součástí činnosti Ústavu bohemistiky a knihovnictví. Zároveň se tak znova otevřela otázka většího a hlubšího propojování studentů jednotlivých oborů, zkrátka se potvrdilo, že otázka mezioborovosti není na ÚBK frází, ale zažívanou a zakoušenou realitou.

Jakub Chrobák

Týden Akademie věd na ÚBK

1636615751684

 

 

 

 

V rámci Týdne Akademie věd (dříve Týden vědy a techniky) se na Ústavu bohemistiky a knihovnictví uskutečnila ve čtvrtek 4. 11. 2021 přednáška dr. Jakuba Sichálka Nejvýznamnější dílo naší starší literatury – čekejte překvapení… Jejím předmětem – překvapení již nyní můžeme prozradit i těm, kdo se nemohli zúčastnit – bylo německy psané dílo vzniklé v Čechách okolo roku 1400: Oráč z Čech městského notáře Jana z Žatce.

Nová barokistická publikace

barokoPéčí redaktora Libora Martinka vychází v těchto dnech kolektivní monografie České a polské literární baroko.
Jednotlivé kapitoly knihy jsou většinou rozšířením příspěvků ze stejnojmenné konference, která se uskutečnila 17. září 2020 na půdě Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Konferenci i publikaci podpořil grant Česko-polského literárního fóra Ministerstva zahraničí České republiky, jehož řešitelem byl doc. Martinek a partnerskou zahraniční institucí se stala Academia Europea Sarbeviana, zastoupená dr. Teresou Kaczorowskou.
Hlavní část knihy je věnována osobnosti a tvorbě polského básníka, jezuitského kněze, kazatele a učence Macieje Kazimierza Sarbiewského, erbu Prawdzic (1595–1440), a recepci jeho díla v českých zemích i na Slovensku. Další část kolektivní monografie se věnuje např. česko-polským literárním vztahům barokního období v cestopisné a memoárové literatuře, v poutních písních, duchovních eklogách či pastorální poezii. V knize nalezneme také studii o proměnách češtiny v textech barokních kazatelů nebo kapitoly o dalších pozoruhodných literárních osobnostech baroka (Martin Filadelf Zámrský, Bartoloměj Paprocký z Hlohol, Stanisław Samuel Szemiot aj.). Závěr knihy patří úvahám o barokním romantismu Juliusze Słowackého a románu Aloise Jiráska Temno.

Libor Martinek vydal knihu o Pawłu Kubiszovi

kubiszNová monografie Libora Martinka, vydaná ve vratislavském nakladatelství ATUT, je věnována polskojazyčnému těšínskému spisovateli, jenž jako první přesáhl rozměr regionálního písemnictví kraje. (V próze se to podařilo ve stejnou dobu rodákovi z Karviné Gustawu Morcinkovi, jenž na rozdíl od Kubisze po první světové válce zůstal v Polsku a usadil se ve Skoczowě.)

(Pokračování textu…)

30 popsaných let

logo_FPF_barvaU příležitosti 30 let Filozoficko-přírodovědecké fakulty a 30 let opavské bohemistiky přinášíme seriál připomínek našich absolventů, kteří byli či jsou literárně činní. Požádali jsme je o ukázku z jejich tvorby, kterou doplníme o informace o jejich životním běhu.

Připomínáme tak to, na co jsme byli vždy hrdi: že 30 let opavské bohemistiky je i 30 let popsaných literaturou.

Seriál můžete sledovat také na facebooku ÚBK: https://bit.ly/3kiUJl5

 

  • Add to Phrasebook
    • No word lists for Czech -> Czech…
    • Create a new word list…
  • Copy

Česko-polská barokistická konference

foto 00073Ve čtvrtek 17. září proběhla na půdě Ústavu bohemistiky a knihovnictví FPF SU mezinárodní konference České a polské literární baroko / Česki i polski barok literacki.
Její organizátor doc. Libor Martinek jí zúročil dlouhodobou spolupráci s Akademií Europeana Sarbieviana, polskou kulturní a vědeckou institucí, která pečuje o odkaz významného barokního básníka Macieje Kazimierze Sarbiewského (1595–1640).
Účastníci konference, kteří vážili cestu do Opavy navzdory všem nepříznivým epidemiologickým okolnostem, soustředili své referáty ke dvěma oblastem. První byla osobnost a dílo sarmatského Horatia, jak je Sarbiewski nazýván. Druhou oblastí zájmu byly česko-polské vazby v literatuře raného novověku, ať už v barokní legendistice, duchovní lyrice, homiletice, nebo cestopisech. Zejména k referátům komparativně zaměřeným probíhala živá diskuse.
Konference se konala za podpory grantu Česko-polského fóra, jehož řešitelem je doc. Martinek. Díky této grantové podpoře získá jednání konference i knižní podobu.

Nové studijní programy

Během jarních a letních měsíců uspěl Ústav bohemistiky a knihovnictví v akreditaci nových studijních programů zaměřených na český jazyk a literaturu, které nahradí dosavadní studijní obory Česká literatura, Český jazyk a literatura a Bohemistika. Národní akreditační úřad udělil akreditaci bakalářskému programu Český jazyk a literatura (se 4 studijními plány: celistvý prezenční, celistvý kombinovaný, maior a minor) a navazujícímu magisterskému programu Český jazyk a literatura (prezenční celistvý). V obou případech byla akreditace udělena na 10 let. Všechny programy a kombinace (bakalářské sdružené studium s angličtinou, němčinou, italštinou nebo historií) budou vypsány do přijímacího řízení na příští akademický rok.

  • Add to Phrasebook
    • No word lists for Czech -> Czech…
    • Create a new word list…
  • Copy
  • Add to Phrasebook
    • No word lists for Czech -> Czech…
    • Create a new word list…
  • Copy

K vydání pamětí Frana Směji / Oskar Mainx

smeja_obalka-page-001Editoři Martin Tichý a Radek Touš vydali na sklonku minulého roku dosud nevydané paměti slezského spisovatele Frana Směji s titulem Na co jsem nezapomněl. Součástí knihy jsou také rozsáhlé vysvětlivky a podrobná studie reflektující Smějovo dílo od počátků až po normalizaci.

 

OM: Jak dlouho jste na knize pracovali, a proč jste se rozhodli právě pro Smějovy paměti? Jsou v nich patrné i „estetické“ ambice, nebo se spíše jedná o soukromé svědectví sociálního a kulturního obrazu doby? Lze vysledovat, zda Směja zvažoval jejich zveřejnění? Konečně: nebylo by čtenářsky vděčnější (i s ohledem ke čtenáři z regionu) edičně zpřístupnit některý z jeho dosud nevydaných románů? (Pokračování textu…)

Ohlédnutí za jazykovědnými přednáškami zimního semestru / Zbyněk Holub

DSC00528S uzavírajícím se semestrem přichází čas rekapitulace nejen pedagogické činnosti, ale i dalších aktivit, které se v uplynulém semestru odehrávaly na Ústavu bohemistiky a knihovnictví. Bohatý byl v tomto semestru program pohostinských přednášek, z větší části spoluorganizovaný místní pobočkou Jazykovědného sdružení.

(Pokračování textu…)