Český jazyk a literatura

Home » 2019

Yearly Archives: 2019

Libor Martinek vydal monografii o spisovateli Wilhelmu Przeczkovi / Martin Kůs

Dlouprzeczek-obalkaholetá snaha Libora Martinka o sbližování kultury českého a polského národa má další pokračování. Je jí monografie pedagoga, novináře, básníka, prozaika, publicisty a překladatele, ale i dramatika, režiséra a herce Wilhelma Przeczka.

Autorem knihy je doc. PhDr. Libor Martinek, Ph.D., literární historik a teoretik, pedagog Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě, který se ve své literárně-historické práci dlouhodobě zaměřuje na autory, kteří mají tvůrčí i ohlasový přesah na obou stranách česko-polské hranice. Mezi ně patří i Wilhelm Przeczek.

Martinkova kniha o Wilhelmu Przeczkovi (1936 – 2006) a jeho tvorbě není určena primárně vědcům a akademické oblasti, ale širší čtenářské veřejnosti. Tomu odpovídá její jazyk a styl. Pozornost věnuje především Przeczkově poezii a próze pro dospělé čtenáře, které podrobuje podrobné analýze, komentuje ji a interpretuje s výbornou znalostí autorova díla a literárního kontextu (polského, českého i zahraničního, do kterého se zapojovalo). Literární práci pro děti i Przeczkovu publicistiku zaznamenává více méně doplňkově, v oblasti dramatických textů pro divadlo a rozhlas se drží na úrovni tematických rozborů. Autor si je vědom, že monografie není a ani vlastně nemůže být úplným a zcela vyčerpávajícím pokusem o portrét tohoto významného spisovatele z polské národnostní menšiny v České republice. Snažil se vytvořit spíše než striktně diverzifikovaný literárněvědný text čtenářsky vděčnější příběh jedné a jedinečné “knihy“, kterou Przeczek vlastně psal po celý svůj život. (Pokračování textu…)

Studentská vědecká konference ’19

Dne 13. březIMG_8115na 2019 byla Ústavem bohemistiky a knihovnictví uspořádána jako již tradičně každým rokem v tomto období Studentská vědecká konference. Letošní ročník však byl velmi hojný, a to jak na účast vystupujících, tak na účast samotných studentů a pedagogů. Učebna o kapacitě 48 míst byla beznadějně zaplněna a pro posluchače bylo nutno doplnit lavice a židle.

Po oficiálním zahájení vedoucího Ústavu dr. Tichého moderátoři strukturovali vystoupení do dvou celků: první uváděl dr. Mainx z literárního oddělení, provedení druhého celku se ujala Mgr. Horsáková z oddělení audiovizuální tvorby. Tematická pestrost tohoto konferenčního ročníku byla dána nejen jednotlivými příspěvky z oblasti literární vědy (celkem 5 příspěvků), ale také přesahem do problematiky audiovizuální (3 příspěvky). Zástupci bakalářských a magisterských studijních programů byli v rovnováze. Publikum si tak mohlo vyslechnout přednášky na témata od Karla Hynka Máchy a gotického románu, přes regionální literaturu, současnou prózu, až po prezentace studentských absolventských (hraných i dokumentárních) filmů. (Pokračování textu…)

Kunderovsko-hrabalovské mezinárodní setkání bohemistů v Lipsku / Stanislava Schupplerová

Lipsko

Letošní rok bude pro Lipsko ve znamení české kultury. Celý rok se tu pořádají nejrůznější setkání, autorská čtení, vernisáže a výstavy, konference, koncerty, promítání filmů a vše završí v listopadu Lipská opera, kde bude uvedena Janáčkova Její pastorkyňa. Rok to bude pro Lipsko v mnohém náročný, ale určitě také obohacující a zajímavý, vždyť tuto východoněmeckou metropoli navštíví hvězdy českého literárního nebe jako Jaroslav Rudiš a Kafka Band, Jáchym Topol, Radka Denemarková, Iva Procházková, Michal Ajvaz či Jaromír Typlt a další. Řeč v rámci různých setkání bude také například o Jiřím Grušovi, Josefu Váchalovi nebo J. A. Komenském. A jak takový literaturou nabitý rok nejlépe začít? (Pokračování textu…)