Český jazyk a literatura

Home » 2018

Yearly Archives: 2018

Osmdesátiny Ladislava Soldána

5. prosince se konala na půdě FPF beseda a drobná oslava spojená s významným jubileem literárního historika, kritika, editora a básníka doc. PhDr. Ladislava Soldána, CSc., emeritního pracovníka Ústavu bohemistiky a knihovnictví. Jubilantovi (i veřejnosti) byl představen sborník připravený k jeho poctě. Zdravici přednesl prof. PhDr. Miroslav Mikulášek, DrSc. Jubilanta přišel pozdravit i děkan fakulty prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. Níže přinášíme pár momentek.

IMG_20181205_144625

IMG_20181205_141425

IMG_20181205_145034

MKP_obalka

Listopadová exkurze do Vídně

V půlce listopadu se 16 studentů bohemistiky vydalo na exkurzi do Vídně, především po stopách české literatury, české (a slezské) kultury a také českého jazyka. Exkurze s názvem „Vídeň – od centra monarchie k modernímu velkoměstu“ byla uskutečněna v rámci evropského projektu CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002400 „Rozvoj vzdělávání na Slezské univerzitě v Opavě“. Exkurzi vedli Jakub Sichálek a Martin Tichý. Níže přinášíme pár momentek.

(Pokračování textu…)

Literaturujeme a poeziujeme! / Jakub Chrobák

mpdsJsem rád, že na Ústavu bohemistiky a knihovnictví se konečně začíná aspoň v určitých aspektech projevovat to, co by jej mělo zdobit – totiž prolínání různých přístupů a možností, jak prostředkovat literaturu a umění širšímu spektru zájemců a čtenářů. A věřím, že takový způsob práce s literaturou se postupně začne dotýkat i výuky na jednotlivých odděleních a studium literatury se stane ještě větším a ještě tajuplnějším dobrodružstvím.

Ovšem, o co jde?

V Absintovém klubu Les v Ostravě bylo 15. března pokřtěno DVD Moderní poezie do škol. V tomto klubu se ostatně už pět let schází rozmanitá parta básníků, herců, výtvarníků, sochařů, hudebníků, zkrátka nositelů současného alternativního umění, proto se při křtu naše oči dívaly jedním směrem. DVD je totiž skutečně namířeno mezi lidi, a podle toho, kolik vyřizujeme týdně objednávek a kolik disků putuje po celé republice do škol i mezi nadšence, zdá se, že mezi ty lidi i vykročilo. A také druhý čtvrtek v březnu bylo vidět, že DVD minimálně provokuje k zájmu. V podzemí Lesa se sešlo na 50 zájemců o poezii. Večerem jsem provázel, tak snad laskavý čtenář nepohrdne několika průhledy z jeviště do publika. (Pokračování textu…)

Studentská konference ÚBK

Dne 27. 2. 2018 pořádal Ústav bohemistiky a knihovnictví již tradiční Studentskou vědeckou konferenci. Setkání oficiálně zahájil doc. PhDr. Libor Martinek, Ph.D., a moderoval Mg. Oskar Mainx, Ph.D. Konference sice tento rok nebyla, pokud jde o vystupující, až tak početně zastoupena, avšak o to tematicky podnětnější byly jednotlivé příspěvky.

Zahajující příspěvek studentky navazujícího magisterského studia v oboru knihovnictví Bc. Michaely Mrázové měl titul Informační chování odborných komunit a ukázal, jak efektivně lze některé informační metodiky využít i ve velkých korporátních společnostech (jako např. Autocont). Posluchačka navazujícího magisterského studia oboru Bohemistika Bc. Žaneta Brezániová ve svém vystoupení (Severomoravský samizdat) ukázala ve faktograficky vyčerpávajícím příspěvku pestrou paletu samizdatových publikací na severní i střední Moravě z období „normalizace“ a věnovala se klíčovým edičním počinům nakladatelským i časopiseckým z této oblasti (např. Protější chodník nebo Severomoravská pasivita). Poslední vystupující Bc. Adriana Krettková, rovněž z navazujícího magisterského studia oboru Bohemistika, nazvala svůj příspěvek Básník z Jeseníku – Petr Španger a pokusila se v něm interpretovat a kontextuálně uchopit básnickou tvorbu autora úzce svázaného s jesenickým regionem. V závěrečném bloku, který tvořil velmi věcnou diskusi, se zúčastnění dotkli např. terminologických problémů tzv. regionální tvorby či jejího geografického uchopení (v příspěvku Žanety Brezániové) nebo edičních otázek kolem tvorby nedávno náhle zesnulého básníka Petra Špangera. Moderátor konferenci uzavřel s pozvánkou na další setkání příští rok.