Home » 2017
Yearly Archives: 2017
Česká literatura v Drážďanech / Stanislava Schupplerová
Už třetí měsíc (od 23. září) se obyvatelé Drážďan mohou seznamovat s českým uměním v rámci Dnů české a německé kultury, do kterých se zapojily nejrůznější instituce na obou stranách hranice. Tento prestižní festival existuje již 18 let a postupně se v rámci něj v Německu představují jednotlivé české a moravské regiony či města. Letos se hlavním festivalovým hostem stal Zlínský kraj, za který vyrazili do Německa dramatik Josef Holcman a básník Jakub Chrobák (který žije rozkročený mezi Valašskem a Slezskem). (Pokračování textu…)
Přednáška o Olegu Susovi
25. října navštívil Ústav bohemistiky a knihovnictví jeho emeritní pracovník doc. PhDr. Ladislav Soldán, CSc., aby představil svou novou edici – knížku Oleg Sus méně známý, do níž vybral literární kritiky publikované brněnským estetikem O. Susem v měsíčníku Host do domu v 60. letech 20. století a již doprovodil svým doslovem.
Ostravský literární čtvrtek s absolventem SU
Dne 20. 4. 2017 se představí v rámci pravidelných literárních čtvrtků v ostravském Domě umění, které zajišťuje ostravský kulturní časopis Protimluv, básníci Václav Maxmilián a Jan Nemček a spisovatel a překladatel Igor Indruch. Večer moderuje Oskar Mainx.
Václav Maxmilián (nar. 1987, Kroměříž), píše básně a povídky. Absolvoval obor Česká literatura na Slezské univerzitě v Opavě, nyní žije a studuje v Brně. Poezii a prózu publikoval např. v Hostu, Tvaru, Welesu, Protimluvu. V Kroměříži pořádá autorská čtení Lovec střelil ptáka. Svoji první básnickou sbírku Meziměstí vydal v nakladatelství Host (2016). Nový připravovaný soubor básní nese název Střechy domů.
Jan Nemček (nar. 1986, Ostrava-Vítkovice), básník, organizátor. Publikoval např. v literárních časopisech Host, Tvar, Weles, H_aluze, Protimluv. Jeho básně zazněly v rozhlasovém pořadu Liberatura. Žije a pracuje v Ostravě, kde také na Dole Michal příležitostně pořádá autorská čtení Literární sprcha. Básnicky debutoval sbírkou Proluka (Perplex, 2016), za kterou se dostal do užší nominace na Cenu Jiřího Ortena.
Igor Indruch (nar. 1967, Valašské Meziříčí) napsal romány Děti mrtvol (1994, Votobia) a Mozkodlab (1999). Od roku 1991 do současnosti také přeložil několik knih, např. trilogii Růžové ukřižování od Henryho Millera, Kosti a svaly zenu od Paula Ropse ad. V současnosti připravuje k vydání nový román Buď rád, ukázku z něj publikoval Protimluv č. 3-4/2016.
Knížka o Ondrovi Łysohorském
V Polsku, ve wrocławském nakladatelství odborné literatury ATUT vyšla knížka Libora Martinka o básníkovi Ondrovi Łysohorském (vl. jm. Ervín Goj), rodákovi ze slezského Frýdku, který svou básnickou tvorbou psanou v lašském nářečí (jež se pokoušel povýšit na spisovný jazyk) zaujal už ve 30. letech 20. století českou literární kritiku a po druhé světové válce se dočkal také četných překladů do evropských jazyků, ba byl nominován na Nobelovu cenu. Monografie nemapuje jen básníkův život, ale především analyzuje jeho tvorbu, její kontext a také bohatoz reflexi kritikou i literární vědou.
Ústavní studentská konference ’17
V úterý 28. února 2017 se konala tradiční studentská konference ÚBK. Vystoupili na ní studenti tří oborů studovaných na ústavu: Jasmína Finkeová (Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo) s příspěvkem Festival v teorii, historii a praxi, Ivan Faldyna (Učitelství ČJL) s referátem o Patočkově filozofii literatury, Tereza Jirásková (též Učitelství) s výkladem Nad Karáskovými písňovými texty: experimentální pojetí tradicionálů a Radek Touš (pro indispozici v zastoupení) z oboru Česká literatura s příspěvkem Růžena Svobodová: realistický detail vs. secesní ornament.