Kabinet byl založen 9. února 2011, vedením byl pověřen doc. PhDr. Libor Martinek, Ph.D. Pracoviště se soustřeďuje na literárněvědný výzkum, odbornou přednáškovou, seminární a konferenční činnost s výraznou komparativní složkou. Organizuje popularizační aktivity pro odborníky, studenty a veřejnost z oblasti srovnávací literární vědy a interdisciplinárních vztahů ve sféře humanitních věd. Kabinet směřuje k profilování několika směrů vědeckého výzkumu – metodologie komparativního výzkumu, slovanské literární kontakty, moderna a postmoderna v kultuře slovanských národů, dějiny světové literatury, teorie, praxe a kritika (hodnocení) literárního překladu, literárněvědné koncepty 20. století, česká literatura v kontaktech (zejména s literaturou německou, italskou, angloamerickou), evropská kultura, interdisciplinární vztahy (literatura a hudba, literatura a výtvarné umění, literatura a film, literatura a divadlo).
Organizace vědeckého života
Kabinet literárněvědné komparatistiky je v současnosti zaměřen na literárněvědný výzkum v areálu styku tří národních literatur (české, polské a slovenské, v minulosti také německé) a jejich komparaci. Postupně se bude orientovat na širší evropský rozměr kulturních a literárních vztahů s ohledem na sjednocující se Evropu. Zejména se zřetelem k možnostem, které přináší spolupráce s místními odborníky z Ústavu cizích jazyků, proponujeme ve výzkumu i v přednáškové činnosti problematiku česko-německou, česko-italskou i česko-angloamerickou. Zároveň plánujeme kooperaci s odborníky na další literární a kulturní vazby (česko-ukrajinské, česko-jihoslovanské aj.) z jiných akademických pracovišť v ČR i odjinud.
V rámci činnosti Kabinetu literárněvědné komparatistiky, proběhla řada přednášek a besed:
- Přednáška doc. dr. Sergeje Skorvida (Moskva): Ruské překlady z poezie Óndry Łysohorského; 17. března v 19 hodin v Obecním domě v Opavě. Přednáška byla doplněna hudebními vstupy Jaroslavy Hrbáčové (kytara) a Radka Mücksteina (violoncello). Program se uskutečnil ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací OKO.
- Beseda s básníkem, textařem, zpěvákem, performerem a organizátorem kulturního dění v Opavě Ing. Janem Kunzem na téma poezie, jejího zhudebňování, tvorby písňových textů a problematiky animace kultury v Opavě; 28. 3. 2011 na ÚBK (Masarykova tř. 37).
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., na téma Současná literatura Opavskapro knihovníky a veřejnost 30. března 2011 v Knihovně Petra Bezruče v Opavě.
- Beseda s básníkem, překladatelem z angličtiny, cestovatelem Mgr. Miroslavem Černým, Ph.D., (Filozofická fakulta Ostravské univerzity) 8. dubna 2011 na ÚBK (Masarykova tř. 37).
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., K roku Czesława Miłosze (1911–2004) května 2011 v Sále purkmistrů Obecního domu v Opavě od 18 hod. Přednáška o tomto polském exilovém básníkovi, prozaikovi, esejistovi a překladateli, laureátu Nobelovy ceny za literaturu pro rok 1980 a řady dalších prestižních cen byla doplněna ukázkami z Martinkových překladů Miłoszovy poezie v interpretaci emeritního herce Slezského divadla v Opavě Emanuela Křenka a zpestřena hudební produkcí studentů Církevní konzervatoře. Program se konal ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací OKO a Církevní konzervatoří v Opavě.
- Beseda s opavskou básnířkou Dagmar Bakalovou 20. května 2011 na ÚBK (Masarykova tř. 37) o tvůrčí, zejména literární tvorbě, spolupráci s výtvarníky a ilustrátory, inspirací folklorem etnických menšin (zejména romské komunity) a překladech své poezie do cizích jazyků.
- Referát doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Možnosti a limity rozvoje Kabinetu literárněvědné komparatistiky ÚBK FPF SU v Opavěna workshopu Česká polonistika: nové výzvy, nová témata; Centrum filologicko-areálových studií FF MU v Brně 26. 5. 2011.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., pro knihovníky a veřejnost na téma Fantastika s lokálně-regionálními prvkyna konferenci Čtou naše děti? Aneb dětské čtenářství očima odborníků 5. 2011 v Českém Těšíně.
- Referát doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Mladá generace polských autorů z českého Těšínska – pokolení bilingvnína konferenci Český jazyk a literatura – generační střet a civilizační rozdíly, která se konala na Wyższej Szkołe Zawodowej v Ratiboři 1. – 2. 9. 2011.
- Referát doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Kontakty opawsko-ostrawsko-cieszyńskiego środowiska literackiego z katowickim środowiskiem literackim. Historia i współczesnośćna konferenci Górny Śląsk i Katowice w polskiej i europejskiej perspektywie kulturalnej i naukowej v Muzeu dějin Katovic 15. 9. 2011.
- Referát doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., K problematice bilingvismu v tvorbě polských a českých spisovatelů z Těšínského Slezskana mezinárodní konferenci Slavistika ve středoevropském kontextu, konané na katedře slavistiky a středoevropských studií Historicko-filologické fakulty Ruské státní humanitní univerzity v Moskvě ve dnech 26.–28. 10. 2011.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Překlady Óndry Łysohorského do cizích jazykův rámci kulatého stolu Óndra Łysohorský: »W řeku rozšiřył mě kraj rusky…« v Českém centru v Moskvě 27. 10. 2011.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., pro knihovníky a veřejnost Recepce díla Gustawa Morcinka v České republice, 8. 2. 2012, Regionální knihovna Karviná, 2299/16, 734 01 Karviná-Mizerov.
- Beseda s opavskou básnířkou a publicistkou Gabrielou Onderkovou; proběhla 20. 4. 2012.
- Referát doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Hlučínsko v díle Petra Čichoněna konferenci Tożsamość morawska na pograniczu polsko-czeskim, organizované Miejskim Ośrodkiem Kultury w Krzanowicach, 21. 4. 2012, Dom Kultury Borucin.
- Beseda s opavským básníkem, překladatelem z angličtiny a textařem Mgr. Radkem Glabazňou, Ph.D. (ÚCJ FPF SU); proběhla 4. 5. 2012.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., pro veřejnost Zhudebněné básně Bohuslava Reynka, 31. 5. 2012, Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Spisovatelé Těšínského Slezskapro studenty a veřejnost v rámci cyklu Co čtete aneb Coolturní hodina, 15. 6. 2012, Městská knihovna v Českém Těšíně – Kavárna Noiva.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Jiří Daehne jako autor literární fantastikypro veřejnost u příležitosti křtu autorovy knihy povídek Sedm semen z Jidášova stromu, 17. 12. 2012, MěÚ Krnov.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., K poezii Zbigniewa Chojnowskéhopro veřejnost u příležitosti křtu výboru autorovy sbírky poezie Mazurské odjezdy (Opava, 2012), Klub Art, Obecní dům, Opava, 21. 5. 2013.
- Referát doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Poláci na Těšínsku, Studijní materiál (Český Těšín 2009) z pohledu literární vědyna mezinárodní konferenci Vzájemný obraz souseda v polských a českých školních učebnicích, konané 24. 5. 2013 na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.
- Přednáška pro veřejnost doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Fryderyk Chopin v české literatuřev rámci 54. ročníku Chopinova festivalu; Chopinův dům v Mariánských Lázních 20. 8. 2013.
- Referát doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Regionalismus a regionální literatura z hlediska literárně-komunikačního aspektuna konferenci Paměť míst – konference pořádané u příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Vlacha a 125. výročí Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně, konané v Moravském zemském archivu v Brně 27. 9. 2013.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Fryderyk Chopin v české literatuřepro studenty a veřejnost u příležitosti křtu stejnojmenné publikace (Opava, 2013), Klub Art, Obecní dům, Opava, 6. 11. 2013.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Fryderyk Chopin v české literatuřepro studenty a veřejnost u příležitosti křtu stejnojmenné publikace (Opava, 2013), Městská knihovna Krnov, 26. 11. 2013.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Mazury – Czechy – Niemcy, Muzeum Historyczne w Ełku (Polsko), 6. 12. 2013.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D.,na téma Literatura Warmińska a Mazurska v překladech do češtiny a pojem kulturního pohraničí, Biblioteka Publiczna w Gołdapi (Polsko), 6. 12. 2013.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., O spisovatelích na Těšínsku. Klub Muzea Těšínska, 30. 1. 2014.
- Přednáška Stereotypy czesko-polskie w literaturze obu narodówv rámci setkání Komise pro záležitosti polsko-českých a polsko-slovenských vztahů Polské akademie věd (Komisja ds. stosunków polsko-czeskich i polsko-słowackich Polskiej Akademii Nauk), Uniwersytet Śląski, Filia w Cieszynie, 9. 6. 2014.
- Referát doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., Společné opavsko-ratibořské literární workshopyna konferenci Ludzie na granicy. Społeczne, handlowe, kulturalne, sportowe i turystyczne kontakty, Ratiboř – Opava, 27. 6. 2014.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., pro veřejnost Chopin a západočeské lázně v polské literatuřev rámci 55. ročníku Chopinova festivalu; Chopinův dům v Mariánských Lázních 19. 8. 2014.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., pro veřejnost Život a dílo Henryka Jasiczka, MK PZKO a Městská knihovna – odd. polské literatury v Rychvaldu, 13. 9. 2014.
- Přednáška doc. PhDr. Libora Martinka, Ph.D., pro veřejnost Zhudebněné verše Josefa Kainara, Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm, 8. 10. 2014.
- Přednáška pro studenty „Bluesová poezie Josefa Kainara“, Městská knihovna Frýdek-Místek, 15. 1. 2015.
- Přednáška pro veřejnost „Óndra Łysohorsky v kontextu polské menšinové literatury“, Městská knihovna Frýdek-Místek, 15. 1. 2015.
- Přednáška pro veřejnost „Josef Kainar na Krnovsku“, Městská knihovna Krnov, 10. 2. 2015.
- Přednáška pro veřejnost „Václav Havel v Polsku“, Knihovna Václava Havla, 18. 2. 2015.
- Přednáška pro studenty a veřejnost „Bluesová poezie Josefa Kainara“ v rámci cyklu přednášek opavské pobočky Literárněvědné společnost AV ČR, 10. 3. 2015, Slezská univerzita v Opavě.
- Účast na besedě k dílu Władysława Sikory v Kavárně NOIVA v Českém Těšíně 12. 3. 2015 spojené s křtem knihy L. Martinka „Władysław Sikora, Monografie“.
- Referát „K pozdní tvorbě Bohumila Hrabala“ na XII Międzynarodowej Konferencji Naukowej Wielkie tematy kultury w literaturach słowiańskich – „STAROŚĆ“, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Filologiczny, Instytut Filologii Słowiańskiej, 15. 5. 2015.
- Referát „K rozvoji a současnosti polské literární sémiotiky“ na konferenci Semiotika literatúry. Teoretické východiská a súčasné dilemy; Filozofická fakulta UKF v Nitre (Slovensko), 10. 6. 2015.
- Přednáška pro veřejnost „Krnovský rodák a spisovatel Hanns Cibulka“, Městská knihovna Krnov, 24. 9. 2015.
- Přednáška pro veřejnost „Zhudebněná poezie Josefa Kainara“, Kulturní dům v Sedlnicích, 8. 10. 2015.
- Přednáška pro veřejnost „Básník a prozaik Władysław Sikora“, MK PZKO a Městská knihovna – odd. polské literatury v Rychvaldu, 17. 10. 2015.
- Přednáška pro veřejnost „Zhudebněná poezie Josefa Kainara“, Městská knihovna v Novém Jičíně, 2. 2. 2016.
- Přednáška pro veřejnost „Básník František Antonín Šípek“, Městská knihovna Krnov, 18. 2. 2016.
- Referát „Vyloučený básník Henryk Jasiczek. K osudu a dílu nejvýznamnějšího poválečného básníka českého Těšínska za tzv. normalizace v Československu 70. let“ na VI Symposium Opoliensis – Zapomniani, wyklęci, wykluczeni; Instytut Slawistyki, Uniwersytet Opolski (Polsko), 21. 4. 2016.
- Referát „Óndra Łysohorsky – poeta wyalienowany“ na II. Mezinárodní vědecké konferenci Trauma jako kulturowy palimpsest: (post)komunizm w kontekście porównawczym nowoczesności, totalitaryzmów i (post)kolonializmów; Centrum studiów postkolonialno-posttotaritarnych, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław (Polsko), 3. 6. 2016.
- Přednáška pro německou veřejnost „Krnovský rodák a spisovatel Hanns Cibulka“, Městská knihovna Krnov, 9. 9. 2016.
- Přednáška pro veřejnost „Básník a vydavatel knižních bibliofilií Zdeněk Křenek“, Městská knihovna Nový Jičín, 14. 9. 2016.
- Přednáška pro veřejnost „Básník a vydavatel knižních bibliofilií Zdeněk Křenek“, Městská knihovna Krnov, 15. 9. 2016.
- Přednáška pro veřejnost „Krnovský básník a orlovický rodák F. A. Šípek“, Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově, 26. 9. 2016.
- Přednáška pro veřejnost „Joseph von Eichendorff v Sedlnicích a v hudbě“, 9. 11. 2016, Kulturní a informační středisko Sněženka v Sedlnicích.
- Přednáška pro veřejnost „Zhudebněná poezie Josefa Kainara“, 11. 2015, Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě.
- Přednáška pro veřejnost, „Básnický dialog: Henryk Jasiczek a Ewa Milerska“, 20. 11. 2016, Dům PZKO Nýdek.
- Přednáška „Václav Havel v Polsku“ v rámci Slavistických literárních setkání (Sławistyczne Spotkania Literackie) na Ústavu slovanské fílologie (Instytut Filologii Słowiańskiej) Vratislavské univerzity (Polsko), 29. 11. 2016.
- Přednáška pro studenty SŠ ve Frýdku-Místku, „Zhudebněná poezie Josefa Kainara“, 16. 2. 2017, Městská knihovna ve Frýdku-Místku.
- Přednáška pro veřejnost, „Óndra Łysohorsky – outsider nebo lašsko-evropský básník?“, 16. 2. 2017, Městská knihovna ve Frýdku-Místku.
- Přednáška pro veřejnost, „Óndra Łysohorsky – outsider nebo lašsko-evropský básník?“, 21. 2. 2017, Čítárna a literární kavárna AVION v Českém Těšíně.
- Referát „K otázkám chápání literatury v areálu česko-polského pohraničí“ na mezinárodní konferenci „Słowiańszczyzna dawniej i dziś. Język. Literatura, kultura“, organizoval Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (Vratislav, Polsko), 17. 3. 2017.
- Obeslána mezinárodní konference „Wielkie tematy literatur słowiańskich. Thanatos“ kterou organizoval Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (Vratislav, Polsko) ve dnech 11. – 12. 5. 2017, referátem „Poetika smrti v raném díle Bohuslava Reynka“.
- Referát „Samizdatové edice na Severní Moravě a osudy šiřitelů samizdatu“ na mezinárodní konferenci „Od »Zapisu« do… zapisu historii. Kultura poza cenzurą w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 1977–1991, organizoval Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (Vratislav, Polsko), 1. – 2. 6. 2017.
- Přednáška pro učitele základních a středních škol „Literatura a hudba“, 6. 10. 2017, Základní a střední škola pro zdravotně znevýhodněné v Brně (přes agenturu DESCARTES, v.o.s.)
- Přednáška pro studenty SU a veřejnost spojená s besedou, „Od Chopina k Jasiczkovi“, 8. 11. 2017, Slezská univerzita v Opavě, Masarykova tř. 37.
- Přednáška pro učitele základních a středních škol „Současná česká literatura“, Centrum Vzdělávání, Stupkova 413/1A, Olomouc, 24. 11. 2017 (přes agenturu DESCARTES, v.o.s.).
- Referát „Maria Konopnicka (1842–1910) – inspirující osobnost české literatury“ na Mezinárodní vědecké konferenci uspořádané u příležitosti 60. let založení Muzea M. Konopnické v Żarnowci a 175. výročí narození M. Konopnické, kterou organizovalo Muzeum M. Konopnické v Żarnowci (Polsko) 25. 11. 2017.
- Referát „Polský kulturně-společenský časopis Sztorcem z českého Těšínska: Most nebo bariéra vzájemného porozumění?“ na konferenci „Obrazy kultury a společnosti v období první republiky“, Moravská zemská knihovna v Brně, 11. 2017.
- Přednáška pro žáky ZŠ v Prachaticích „Zhudebněná poezie Josefa Kainara“, 19. 1. 2018.
- Přednáška pro veřejnost „Zhudebněné básně Bohuslava Reynka“, 14. 3. 2018, Městská knihovna Jihlava.
- Přednáška pro studenty a odbornou veřejnost „Óndra Łysohorsky. Outsider nebo lašsko-evropský básník?“ v rámci Sławistycznych Spotkań Literackich. Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (Polsko), 20. 3. 2018.
- Přednáška pro učitele základních a středních škol „Současná česká literatura“, Základní škola Pošepného náměstí, Praha, 28. 3. 2018 (přes agenturu DESCARTES, v.o.s.).
- Referát na mezinárodní konferenci „Joseph von Eichendorff (1788–1857) a česko-polské kulturní a umělecké pohraničí“, 05. 2018, Ústav bohemistiky a knihovnictví FPF SU v Opavě.
- Referát „Hrabě Albert Hodic a jeho obraz v české literatuře“ na konferenci „Rosswald. Symposium k aristokratické kultuře 2. poloviny 18. století k výročí úmrtí hraběte Alberta Josefa Hodického z Hodic (1706–1778)“, 15. 6. 2018, Slezské zemské muzeum v Opavě – Ústav hudební vědy FF MU v Brně – Obecní úřad Slezské Rudoltice – Římskokatolická farnost Slezské Rudoltice.
- Referáty „Co je literární kánon a proč dochází k jeho proměnám“ a „Problémy literárního kánonu polské literatury českého Těšínska“ na konferenci „BarCamp 2018: Kánon“ konané v rámci Kulturního festivalu Šrámkova Sobotka, 1. 7. 2018 Sobotka.
- Přednáška pro veřejnost „Dylematy tożsamości pisarza i badacza literatury z czeskiego Śląska“ v rámci literární dílny „Koloryt lokalny w twórczości poetyckiej“, Kawiarnia Piwnica pod Adamem, Lądek-Zdrój (Polsko), 15. 9. 2018.
- Přednáška „Wilhelm Przeczek – spisovatel a rodák z Karviné“, Regionální knihovna Karviná, 26. 11. 2018.
- Referát „Překladatelka Pavla Maternová a Maria Konopnicka“ na Mezinárodní vědecké konferenci uspořádané u příležitosti 110. let napsání „Roty“ v Żarnowci a 100. výročí nezávislosti Polska (1918–2018), kterou organizovalo Muzeum M. Konopnické v Żarnowci (Polsko) 1. 12. 2018.
- Přednáška „Fryderyk Chopin w literaturze czeskiej“, Klub Muzyki i Literatury, Wrocław, 2. 2. 2019.
- Referát „Literární kánon české literatury ze Slezska“ na Mezinárodní vědecké konferenci „Słowiańszczyzna dawniej i dziś – język, literatura i kultura“, kterou organizoval Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (Vratislav, Polsko) ve dnech 4. – 5. 4. 2019.
- Přednáška „K. M. Sarbiewski w literaturze czeskiej i słowackiej“. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku v rámci XV. Międzynarodowego festywalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześciański Horacy z Mazowsza“, 10. 5. 2019.
- Přednáška pro veřejnost, „Básnické krajiny Wilhelma Przeczka“, 13. 5. 2019, Čítárna a literární kavárna AVION v Českém Těšíně.
- Referát „Paměti Henryka Jasiczka jako ego-dokument“ na XIII Międzynarodowej Slawistycznej Konferencji Literaturoznawczej Wielkie tematy kultury w literaturach słowiańskich – „PAMIĘĆ“, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Filologiczny, Instytut Filologii Słowiańskiej, 17. 5. 2019.
- Přednáška „Poeta Zaolziański Wilhelm Przeczek między dwoma kulturami“, Klub Muzyki i Literatury, Wrocław, 26. 9. 2019.
- Referát „K recepci díla Macieje Kazimierza Sarbiewského v českých zemích a na Slovensku“ na mezinárodní konferenci „České a polské literární baroko – Czeski i polski barok literacki“ konané na Slezské univerzitě v Opavě, 17. 9. 2020.
- Přednáška pro veřejnost „Básník a bouřlivák Paweł Kubisz“, Čítárna a literární kavárna AVION v Českém Těšíně, 9. 2021.
- Přednáška „Czeski i polski barok literacki“, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku v rámci XVI. Międzynarodowego festywalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześciański Horacy z Mazowsza“, 10. 9. 2021.
- Referát „Recepcja dzieła Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w Czechach i na Słowacji“ v rámci XVI. Międzynarodowego festywalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześciański Horacy z Mazowsza“, Akademia Katolicka Collegium Bobolanum, Varšava, 11. 9. 2021.
- Referát „Genealogia rodu Morcinków“ na Konferenci k 130. výročí narození Gustawa Morcinka, Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie, Skoczów (Polsko), 23. 9. 2021.
- Přednáška a vedení besedy: „Literární večer s Tomášem Hájkem, krnovským rodákem, lékařem, básníkem, prozaikem, esejistou, dramatikem, filozofem a památkářem.“ Městská knihovna Krnov, 3. 3. 2022.
- Přednáška pro odborníky a veřejnost „Současná literatura Opavska“, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě, 21. 6. 2023.
- Přednáška pro odborníky „Současná literatura Opavska“, Knihovna Petra Bezruče v Opavě, 11. 10. 2023.
- Referát „Obraz wojny w wybranych dziełach pisarzy czeskich“ [„Habermannův mlýn: jako kniha opavského spisovatele Josefa Urbana a film Juraje Herze podle této knihy] na XIII Międzynarodowej Slawistycznej Konferencji Literaturoznawczej Wielkie tematy kultury w literaturach słowiańskich – „WOJNA“, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Filologiczny, Instytut Filologii Słowiańskiej, 28. 9. 2023.
- Referát „Why wine has a soul and why it is necessary to take care of wine“ v rámci diskuse u kulatého stolu „The 2nd Translators‘ Forum: The Peak of Poetry and Liquor” během programu „International Festival of Poetry & Liquor, Liquor City of China. The 7th Art & Culture Week of Luzhou Laojiao“, 15. 10. 2023.
- Referát „Why wine has a soul and why it is necessary to take care of wine“ v rámci diskuse u kulatého stolu „The 2nd Translators‘ Forum: The Peak of Poetry and Liquor” během programu „International Festival of Poetry & Liquor, Liquor City of China. The 7th Art & Culture Week of Luzhou Laojiao“, 15. 10. 2023.
- Přednáška a vedení besedy o životě a díle Gustawa Morcinka spolu s křtem autorské monografie, Čítárna a kavárna AVION v Českém Těšíně, 17. 1. 2024.
- Aktivní účast doc. Martinka na křtu knihy Roberta Gawłowského Boskie światło – Göttliches Licht – Božské světlo 18. 1. 2024 v Klubu hudby a literatury ve Vratislavi, na jejímž překladu do češtiny se podílel. Poezie v této sbírce byla inspirována slezským barokním básníkem Angelem Silesiem – Andělem Slezanem.
- Přednáška pro veřejnost „Současná literatura Opavska“, Památník Petra Bezruče v Opavě, 13. 2. 2024.
Publikační výstupy
Vedoucí kabinetu připravil k vydání materiály z česko-polské literárněvědné konference Evropská dimenze české a polské literatury – Rozmiar europejski literatury czeskiej i polskiej (psaroběhla v listopadu 2010 v Opavě), které obsahují řadu komparativně laděných příspěvků; stejnojmenná publikace vyšla v r. 2012, vydala ji Slezská univerzita v Opavě.
Spolu s Tomášem Sukem L. Martinek zredigoval antologii české, německé a polské poezie z Jeseníků Země žulových křížů. Antologie poezie z Jesenicka II. (Výběr ukázek poezie, heslář L. Martinek) In: Sever, západ, východ. Sv. 4 – Jeseníky. Ústí nad Labem: PF UJEP, 2011. 120 s. L. Martinek se několik let podílí na redakci periodického polsko-německo-českého sborníku Śląska Republika Uczonych – Schlesische Gelehrtenrepublik – Slezská vědecká obec. Marek Hałub a kol. (eds.) (Dresden – Wrocław: Neise Verlag – Oficyna Wydawnicza ATUT).
Dále byl L. Martinek editorem a redaktorem kolektivní monografie Rozumíme si navzájem? Možnosti reflexe minulosti v současnosti v české a polské literatuře, jazyce a kultuře 20. století (Opava: Slezská univerzita, 2011. 156 s.), vydal kolektivní monografii Od dialektů k literárním jazykům v Evropě – Od dialektów k językóm literackim w Europie (2012) a vlastní odbornou, mezioborově pojatou monografii Fryderyk Chopin v české literatuře (2013), jež je interdisciplinárně zaměřena na relace literatury a hudby.
Byly dokončeny redakce interdisciplinárně laděných sborníků z opavských mezinárodních konferencí Divadlo v české a polské literatuře – Teatr w literaturze czeskiej i polskiej (eds. Jan Heczko, Libor Martinek, 2015) a Česká a polská poezie po roce 1989 – Poezja czeska i polska po 1989 roku. (eds. Jan Heczko, Libor Martinek, 2015) jako elektronické publikace.
Libor Martinek připravil k vydání kolektivní česko-polskou monografii z česko-polské konference Český a polský strukturalismus a poststrukturalismus – Polski i czeski strukturalizm i poststrukturalizm. (2015). L. Martinek rovněž ve spolupráci s dr hab. Małgorzatou Gamrat na Ústavu slavistiky Vratislavské univerzity připravil k vydání polská skripta Literatura i muzyka (2018). Rovněž připravil k vydání výběrovou bibliografii s autorským medailonem doc. PhDr. Jiřího Urbance, CSc., za léta 1960–2014 (2015)
Libor Martinek připravil ve spolupráci s dr hab. Małgorzatou Gamrat kolektivní monografii na základě opavské mezinárodní konference Joseph von Eichendorff (1788–1857) a česko-polská kulturní a umělecká pohraničí – Joseph von Eichendorff (1788–1857) i czesko-polskie kulturowe i artystyczne pogranicza (Opava 2018; vyšlo s podporou Česko-polského fóra MZV ČR).
Libor Martinek připravil k vydání kolektivní česko-polskou monografii z česko-polské konference „České a polské literární baroko – Czeski i polski barok literacki“ (konference 17. 9. 2020, vydání kolektivní monografie o rok později o stejném názvu s podporou Česko-polského fóra MZV ČR).
Libor Martinek připravil česko-polskou konferenci „Underground a druhá kultura ve střední Evropě – Underground i druga kultura w Europie Środkowej“ (projekt SU a Česko-polského fóra MZV ČR ve spolupráci se zahraničním partnerem, jímž byla Univerzita Adama Mickiewicze v Poznani, Polsko). Stejnojmenná česko-polsko-slovenská kolektivní monografie: Libor Martinek a kol. In: Underground a druhá kultura ve střední Evropě – Underground i druga kultura w Europie Środkowej – Underground a druhá kultúra v strednej Európe. Opava: Slezská univerzita, 2023).
Libor Martinek vydal rozšířenou a upravenou verzi své habilitační práce Identita v literatuře Těšínska (Opava – Kielce: Literature & Sciences – Oficyna wydawnicza „STON2“, 2015) a průběžně publikoval několik autorských monografií věnovaných významným českým a polským spisovatelům z česko-polského pohraničí: Władysław Sikora. Monografie (Opava 2015), Henryk Jasiczek. Monografie (Opava 2016), Óndra Łysohorsky. Monografie (Wrocław, 2016), Wilhelm Przeczek. Monografie (Wrocław, 2018), Paweł Kubisz. Monografie (Wrocław, 2020), Gustaw Morcinek. Monografie (Wrocław 2023).
Výhledy
Vedoucí kabinetu připravuje konferenci Konflikt kultur v literatuře a divadle ve středovýchodní Evropě – Konflikt kultur w literaturze i teatrze w Europie Środkowo-Wschodniej (konference a vydání počítá s grantovou podporou Česko-polského fóra MZV ČR).
v. In 2001 the village had a population of 37. →